Çağrı merkezi – Call Center – Kurulumu
Çağrı merkezi – Call Center – Kurulumu

Çağrı merkezi kurulumu yapan oldukça fazla firma vardır. Bu firmalardan çoğu basit ve gereksiz işlemleri kullanmakta ve yetersiz altyapı ile firmalar için çağrı merkezi kurmaktadır. Bu şekilde kurulumlar ile firmaların çağrı merkezi için vermiş oldukları maliyetler artmakta kalitesiz ve özelliksiz bir çağrı merkezi altyapısına sahip olmaktadırlar. Ancak kaliteli ve işini düzgün bir şekilde yapan firmalar oldukça güzel altyapılar ve özellikler ile firmalar için çağrı merkezi sistemlerini kurmaktadırlar.

Kaliteli çağrı merkezi sistemlerinde olmazsa olmaz bazı özellikler bulunmalıdır. Bu özellikler her firma için gerekli ve yararlı olmaktadır. Bunlardan birisi otomatik sesli arama ve diğeri de sesli yanıt sistemidir. Bu iki sistem oldukça kullanışlı ve gereklidir.

Otomatik Sesli Arama Özelliği

Çağrı merkezi kurulumu yapılırken, otomatik sesli arama özelliği de tercih edilmelidir. Bu özellik ile firmalar belirlemiş oldukları sesli mesajı, sistemlerinde kayıtlı olan numaraları arayarak bu numaralara dinletebilir. Böylelikle kampanya ve borç hatırlatma gibi mesajlar dinletilerek müşteri bilgilendirilmektedir. Birçok firma bu özelliği ücretsiz olarak kullanmaktadır. Sesli mesaj özelliği ile aranan kişilerin;

  • Firma hakkında sorulan sorulara yanıt verilmesi
  • Sesli mesajda belirtilen konu ile ilgilenen kişilerin tuşlama yaparak müşteri temsilcilerine aktarılması
  • Sesli mesajı dinleyen kişilerin tuşlama yaparak farklı konulara ve temsilcilere aktarılması, sağlanmaktadır…

Çağrı Merkezi Kurulumu İçin Gerekli Ekipmanlar

Çağrı merkezi kurulumunda gerekli olan bazı ekipmanlar vardır. Genellikle bu ekipmanları hizmeti aldığınız firmalardan tahsis edebilmeniz mümkündür. Bu ekipmanları sıralayacak olursak;

  • Masalar, sandalyeler ve koltuklar
  • Bilgisayarlar (Kasa ve monitör dâhil)
  • Bilgisayarlar için gerekli olan klavye, Mouselar ve bağlantı aparatları
  • Switch ve network bağlantı ekipmanları
  • Firma çağrı merkezi için belirlenecek olan numaralar

Yukarıda yazılan ekipmanlar çağrı merkezi kurulumu için gerekli olan standart ekipmanlardır. Ayrıca bu ekipmanların nakliye ve montajı da dâhil olarak firmalardan fiyat alınmaktadır. BU sistemlerin kurulumu firmalar tarafından oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Kurulum sırasında alt yapının sağlam ve düzgün bir şekilde yapılması ayrıca malzemelerinde bulunan yazılımlarında kaliteli olması sizin çağrı merkezinizin kalitesi ile doğru orantılı olmaktadır.

DİĞER HABERLER